Samsun ve Gaziantep gönlümün yarasıdır

CHP Genel Başkanı Özgür Özel, partisinin Samsun’da düzenlenen MYK toplantısı öncesi Atakum Belediyesi’ni ziyaret etti. Atakum Belediye Başkanı Serhat Türkel ve belediye meclis üyeleri ile görüşen Özel, daha sonra belediye binası önünde halka seslendi. Partisinin iyi yaptığı şeyleri konuşmanın yanı sıra eksik kalan yanları da konuşmaları ve öz eleştiri yapmaları gerektiğini söyleyen Özel şunları kaydetti: “CHP, Samsun’daki genel durumu ile öz eleştiri yapmak durumundadır. 18 belediyeden birinin kazanıldığı, 1 milletvekilinin olması, CHP tarafından kabul edilemez. Uşak, Afyon Kastamonu kazanılmışken, Samsun kazanılmıyorsa; başta genel başkan hepimizin yüzü yerdedir. Samsun seçim sonuçlarından sonra yüzüm yerdedir. Yüzümü kaldırmak, başımı dikmek, göğsümü germek için mecbur olduğum şey, Gazi’nin partisini bu şehirde birinci parti yapmaktır.” 

‘Hep beraber başaracağız’

“6 ayda bir karne var. Her anket bir öncekinden daha iyi olacak. Yerinde sayanı, yerinde tutmayacağız. Yol, yürüyenin arkasında duracağız. Bugünden tezi yok, hep birlikte çalışacağız. Samsun ve Gaziantep. Bir tanesi Atatürk’ün adını almış, Gazi unvanını verdiği kent; Gaziantep. Bir tanesi de Samsun. Kuzeyde ve güneyde, gönlümün yarasıdır. 31 Mart gecesi siz bütün Türkiye’ye sevinirken, ben bu iki şehre kahroluyordum. Herkes sorumluluğunu ona göre bilecek, ona göre çalışacak. Hep beraber başaracağız, partimizi Samsun’da birinci parti yapacağız.”

İran’a başsağlığı mesajı

Gazetecilerin gündeme ilişkin sorularına da yanıt veren Özel İran Cumhurbaşkanı İbrahim Reisi ile Dışişleri Bakanı Hüseyin Emir Abdullahiyan’ın hayatını kaybettiği helikopter kazasına ilişkin de “İran halkına ve İran devletine başsağlığı diliyoruz. Tabii, çok sayıda spekülasyon var. Kaza tüm yönleriyle araştırılmalıdır ve somut gerçekler ortaya çıkmalıdır. İsrail ile bağlantısının olmadığını ümit etmek isteriz” dedi.

‘19 Mayıs’ ışığı geceyi aydınlattı

Pazar günü yurt genelinde büyük bir coşkuyla başlayan 19 Mayıs Atatürk’ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı kutlamaları gece de devam etti. Birçok ilde düzenlenen yürüyüşlerde fener alayları geceyi aydınlattı.

■ Samsun’daki Fener Alayı ve Gençlik Haftası yürüyüşünde yüzlerce kişi ellerinde meşale, Türk bayrakları ile yürüdü. İlkadım ilçesinde bulunan Uğur Mumcu Parkı önünde toplanan coşkulu kalabalık askeri bando eşliğinde marşlar söyleyerek İstiklal Caddesi ve 19 Mayıs Bulvarı’nı takiben Cumhuriyet Meydanı’na kadar yürüdü. Yürüyüşte ayrıca dev 1919 metrelik bayrak açıldı.

■ Denizli Büyükşehir Belediyesi’nin düzenlediği fener alayında alevli gösterilerle görsel bir şölene dönüştü. Katılımın yoğun olduğu fener alayında vatandaşlar marşlar söyleyerek yürüdü.

■ Muğla’nın Köyceğiz ilçesinde Köyceğiz Belediyesi önünde toplanan vatandaşlar, bayraklarla trampet takımına eşlik ederek Cumhuriyet Meydanı’na kadar yürüdü.

■ Bursa’da Osmangazi Belediyesi 1’inci Osmangazi Gençlik Yürüyüşü düzenledi. Yürüyüşe çok sayıda vatandaşın yanı sıra kent protokolü, milletvekilleri ve rock müziğin önemli isimlerinden Haluk Levent de katıldı.

■ Bartın’da Valilik önünde toplanan binlerce kişi, meşale ve Türk bayrakları eşliğinde Cumhuriyet Meydanı’na kadar yürüdü. Derbinin oynandığı saatlere denk gelen fener alıyında GS ve FB’li taraftarlar birlikte yürüdü.

■ Antalya’da Büyükşehir Belediyesi tarafından düzenlenen fener alayı yürüyüşüne yaklaşık 20 bin kişi katıldı. 400 metrelik Türk bayrağı açılan fener alayında, vatandaşlar 2 kilometrelik yolu marşlar eşliğinde yürüdü. Yürüyüş yapanlar arasında Beşiktaş, Fenerbahçe ve Galatasaray’ın formalarını giyerek kol kola yürüyen gençler de dikkati çekti.

■ Kocaeli’de 7’den 70’e yüzlerce vatandaş ellerinde Türk bayrağı ve Atatürk posterleriyle yaklaşık 2 kilometre marşlar eşliğinde yürüyüş yaptı.

■ Van’ın Erciş ilçesindeki ellerinde meşaleler ve Türk bayraklarıyla yürüyen vatandaşlara bando takımı da eşlik etti.

■ Malatya’da düzenlenen yürüyüşte 70 metre uzunluğundaki Türk Bayrağını taşıyan öğrenciler ve vatandaşlar yürüyüş sırasında “Ne Mutlu Türk’üm” sloganları attı.

■ Niğde’de komandoların ve bando takımının eşlik ettiği yürüyüşte vatandaşlar ellerinde Türk bayraklarıyla Cumhuriyet Meydanı’na yürüdü.

■ Kastamonu’da 3 bin 500 kişinin katılımıyla “1919” metrelik Türk bayrağıyla yürüyüş düzenlendi.

■ Elazığ’da binlerce kişi ellerinde meşalelerle 100 metrelik Türk bayrağı açarak Gazi Caddesi’nde Cumhuriyet Meydanı’na kadar yürüdü.

■ Kilis’te yüzlerce vatandaş ellerinde Türk bayrağı, Atatürk posteri ve meşalelerle Cumhuriyet Meydanı’nda bulunan Atatürk Anıtı’na yürüdü.

Anıtkabir’e 221 bin 717 ziyaret

Büyük Önder Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün ebedi istirahatgahı Anıtkabir’i, 19 Mayıs Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı’nda da ziyaretçi akınına uğradı. Anıtkabir resmi törenin ardından, saat 10.00 ile 21.00 arasında halkın ziyaretine açıldı. Anıtkabiri dün 221 bin 717 kişi ziyaret etti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir